BASINA YÖNELİK BASKILAR DEVAM EDİYOR

Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay İçin Tahliye Kararı

Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay İçin Tahliye Kararı

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi'nin yönetici ve yazarlarına yönelik davada tutuklu bulunan gazetenin yayın danışma kurulu üyesi, yazar Aslı Erdoğan ile dilbilimci-yazar Necmiye Alpay'ın aralarında bulunduğu 9 sanığın yargılanmasına başlandı. Duruşma savcısı yaklaşık 4,5 aydır tutuklu bulunan Aslı Erdoğan ve 4 aydır [...]

Çağrı

Çağrı

Bugün köşemi değerli dostum Ataol Behramoğlu’nun kaleme aldığı Sanatçılar Girişimi’nin çağrısına ayırıyorum. *** Sevgili arkadaşlar, yazarlar, müzisyenler, tiyatro ve sinema sanatçıları, ressamlar, heykeltıraşlar, karikatüristler, çevirmenler, edebiyat ve sanatın her alanından, düşünme ve yaratma [...]

AST İzleyicilere Gazete Dağıttı: “Seyirci Kalmayacağız”

AST İzleyicilere Gazete Dağıttı: “Seyirci Kalmayacağız”

Ankara Sanat Tiyatrosu, muhalif basın kuruluşlarına yapılan baskı ve kapatmaları “baskılara seyirci kalmayacağız” diyerek protesto etti. Tiyatro üyeleri, oyunlara gelen izleyicilere BirGün, Evrensel ve Cumhuriyet gazetelerini dağıttı. Ankara Sanat Tiyatrosu (AST) ekibi, oyun izlemeye gelenlere BirGün, Evrensel ve Cumhuriyet [...]

Sanatçılar, Cumhuriyet Önünde Kitap Okudu

Sanatçılar, Cumhuriyet Önünde Kitap Okudu

Sanatçılar, Cumhuriyet Gazetesinin İstanbul Şişli'deki binası önünde kitap okuma eylemi gerçekleştirdi. Eyleme Yazar Oya Baydar, Yazar Ahmet Ümit ve Tiyatro Sanatçısı Defne Halman katıldı. Cumhuriyet Gazetesi soruşturmasında mahkemeye sevk edilen Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu [...]

Prova Çıkışı Ziyaret

Prova Çıkışı Ziyaret

Figen Şakacı’nın son kitabı “Pala Hayriye”deki “Pişti” hikâyesinden yola çıkarak yazdığı ilk tiyatro oyunu ocak ayında prömiyer yapacak. Yönetmenliği Görkem Şarkan’ın üstlendiği oyunun provasından çıkan Figen Şakacı ve oyuncular Şebnem Sönmez ile Feride Çetin, geçen gece gazetemize destek ziyaretinde [...]

BGST: “Faşizme İtiraz Etmek Yurtseverliğin Gereğidir!”

BGST: “Faşizme İtiraz Etmek Yurtseverliğin Gereğidir!”

Mimesis Haber/ Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu muhalif medya organlarının kapatılması, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları tutuklanarak ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na Kayyum atanması hakkındaki görüşlerini paylaştı. Açıklamayı aşağıda okuyabilirsiniz: "Özgür Gündem, [...]

Hepimiz Cumhuriyet’iz

Hepimiz Cumhuriyet’iz

Rutkay Aziz (oyuncu): “Bu iyi bir gidişin asla göstergesi değil. Cumhuriyet gazetesi gibi laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin çok önemli bir kaleminin bu şekilde kuşatılması bizi çok daha karanlık günlerin beklediğinin işaretini veriyor kanımca. Bir an evvel bu kuşatmadan vazgeçmelerini diliyorum.” Ferhan Şensoy [...]

Cumhuriyet Gazetesine Operasyon

Cumhuriyet Gazetesine Operasyon

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ile yazar ve yöneticiler gözaltına alındı. Cumhuriyet gazetesi danışmanı ve yazarı Kadri Gürsel ile muhasebe müdürü Günseli Özaltay hakkında da gözaltı kararı çıkarıldı. Polis, Gürsel'in evinde arama yapıyor. Gözaltı kararı bulunan isimler [...]

Ben Evrensel Kültür Bağırıyorum

Ben Evrensel Kültür Bağırıyorum

Evrensel Kültür kapatıldı. Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan ilk kültür sanat edebiyat dergisi olduk. Tam da 25. yılı geride bıraktığımız ay; 300. sayıya neler yapacağımızı konuşurken… Kapatma kararnamesinin altında bir sürü imza var. Eminiz, hiçbiri Evrensel Kültür’ün 299 sayısından bir tekini bile [...]

İki Yeni KHK Yayınlandı

İki Yeni KHK Yayınlandı

Bakanlar Kurulu tarafınca OHAL kapsamında 675 ve 676 sayılı iki yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) Resmi Gazete'de yayımladı. Kararname uyarınca Dicle Haber Ajansı, Yüksekova Haber, Evrensel Kültür, JİNHA ve Azadiye Welat gazetesinin de içerisinde olduğu 10 gazete, 2 haber ajansı ve 3 dergi hakkında kapatılma kararı [...]

 Page 1 of 4  1  2  3  4 »