ODTÜ Tiyatro Şenliği 24 Nisan- 5 Mayıs’ta

odtü_7506496668133241132_nMimesis Haber / 2014 yılı ODTÜ Tiyatro Şenliği 24 Nisan- 5 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek.

Şenliği organize eden amatör tiyatro toplulukları, popüler kültür egemenliğindeki değerlerin, insanları emek veren, üreten, kendi geleceklerini belirleme sürecinde etkin rol alan bireyler yerine, edilgen tüketicilere dönüştürdüğü bir dönemde, toplumsal sorumlulukların farkında olmaya çağırıyorlar.

Şenlik bildirisinde, binlerce insanın Ortadoğu’da, dünyanın kayıtsız bakışları altında katledildiği, ülkelerin içine düştükleri zaaflardan yararlanılarak kolaylıkla satın alınabildiği, çok uluslu sermayenin maksimum kazanç ideolojisi gölgesinde halkların giderek yoksullaştığı, özgür ve onurlu yaşamanın imkansızlaştığı bugünlerde, sanatın işlevinin yeniden düşünülmesi gerektiğine vurgu yapılıyor.

Seyirci toplama kaygısının biçimlendirdiği özel tiyatrolar ve misyonları giderek belirsizleşen ödenekli tiyatroların ağırlığını koyduğu günümüz tiyatro ortamından kaygı duyan herkes için, ODTÜ Tiyatro Şenliği’nin bir platform oluşturması hedefini dile getiren gruplar, şenliğin, geniş kitleleri oyalamak, yalnızca eğlendirmek, vakit geçirmek, haz pazarlamaya katkıda bulunmak yerine, tüm tiyatro dostlarını özgürce düşünmek, tartışmak, araştırmak ve üretmek için biraraya getirmesini amaçlıyorlar.

İyi seyirler.

ŞENLİK ’14 PROGRAMI

25 NİSAN CUMA

19:00 ODTÜ Oyuncuları “Mezbahaların Kutsal Johanna’sı” -Bertolt Brecht

26 NİSAN CUMARTESİ

12:00 Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları “Sevgili Doktor” -Anton Çehov/Neil Simon
15:15 Galatasaray Üniversitesi Tiyatro Topluluğu “Kassandra” -Lybomir Djurkoviç
20:00 İTÜ Taşkışla Sahnesi “Klakson, Borazanlar ve Bırtlar” -Dario Fo
23:00 Tiyatro Lahza “Hayvanat Bahçesi Öyküsü” -Edward Albee

27 NİSAN PAZAR

12:00 Ege Üniversitesi Tiyatro Topluluğu “Persepolis” -Marjene Satrapi
17:00 Tiyatro Akademi “Burun” -Nikolay Vasilyeviç Gogol
19:30 TİMİS Mezun Grubu “Oyun Sonu” -Samuel Beckett
22:00 İTÜ TİMİS Oyuncuları “Başka Bir Düş?” -Ingeborg Bachmann’ın Radyo Oyunundan Uyarlama

28 NİSAN PAZARTESİ

13:00 Ordu Üniversitesi Tiyatro Kulübü “Çöplük” -Turgay Nar
16:30 ÇAPA Oyuncuları “Açık Denizde” -Slawomir Mrozek
20:30 İstanbul Tıp Fakültesi Tiyatro Topluluğu “Kuraldışı ve Kural” -Bertolt Brecht

29 NİSAN SALI

13:00 SU Oyuncuları “İmparatorluk Kuranlar Yahut Schmürz” -Boris Vian
18:15 Cumhuriyet Üniversitesi Tiyatro Oyuncuları Topluluğu “Şahları Da Vururlar” -Ferhan Şensoy

30 NİSAN ÇARŞAMBA

19:00 ODTÜ Oyuncuları “Mezbahaların Kutsal Johanna’sı” -Bertolt Brecht

1 MAYIS PERŞEMBE

16:00 Balıkesir Üniversitesi Merkez Tiyatro Topluluğu “Albay Kuş” -Hristo Boytchev
19:30 Duvarsız Sanat Tiyatrosu “Uçurtmanın Kuyruğu” -Savaş Dinçel

2 MAYIS CUMA

13:00 Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tiyatro Topluluğu “Nereye Payidar” -Bilgesu Erenus
17:30 Kadro Pa “Macbeth Mutfakta” -William Shakespeare Uyarlama: Simge Günsan
20:00 İstanbul İktisat Sahnesi “Palto” -Nikolay Vasilyeviç Gogol

3 MAYIS CUMARTESİ

12:00 Tiyatro BeReZe “Fil” -Soren Ovesen
15:15 İTÜ Sahnesi “Odisea Evine Dön” -Yakovos Kambanellis
18:45 İstanbul Üniversitesi ÖKM Sahnesi “Japon Kuklası” -Dario Fo
21:30 Mek’an “Artık Hiçbi’şii Eskisi Gibi Olmayacak! Sil Gözyaşlarını!” -Şamil Yılmaz

4 MAYIS PAZAR

14:00 Tiyatro Ayakbağı “Hasan Sabbah Hikayesi”
18:00 İktisat Oyuncuları Tiyatro Topluluğu “Ay Işığı” -Harold Pinter
21:00 Cazu Tiyatro “Benim Adım Kırmızı” -Orhan Pamuk (Uyarlama)

5 MAYIS PAZARTESİ

16:30 Siyasal Bilgiler Fakültesi Tiyatro Topluluğu “Rüya Oyunu” -August Strindberg
20:30 ODTÜ Personel Tiyatrosu “Kendime Kıyamam” -Curth Flatow