Direklerarası Seyircileri Tiyatro Ödülleri Açıklandı

Mimesis Haber / XI . Direklerarası Seyirci Ödülleri 2010-2011 sezonu değerlendirme sonuçları belli oldu. Direklerarası Seyircileri Seçici Kurulu 2010-2011 sezonunda KKTC ve Türkiye’de 341 oyunu seyrederek Performans ve Tasarım kategorilerinde en başarılı buldukları sanatçıları belirledi. İstanbul, Kocaeli, Bursa ve İzmir tiyatrolarının ödülleri 7 Haziran günü Kozyatağı Kültür Merkezi’nde düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

2001 yılından itibaren on yıl boyunca Lions Tiyatro Ödülleri için izledikleri oyunları değerlendiren Direklerarası Seyircileri, Lions projesinin geçen sene tamamlanmasının ardından bu sezon yine halk jürisi konsepti ile izleme ve değerlendirme süreci işletti. Bu süreç sonunda ödül kazanan kurum ve sanatçıların adları ise şu şekilde:

KKTC’ de Seyredilen Tiyatrolar:

Yönetmen: İslam BAHÇE, Ah Aşk Ah, Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları

Erkek Oyuncu: Murat SİRHAN, Neredesin Necati, İskele Kültür Sanat Derneği

Kadın Oyuncu: Bilen Kılıç, Neredesin Necati, İskele Kültür Sanat Derneği

Komedi Erkek: Ertaç HAZER, Ah Aşk Ah, Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları

Çocuk Prodüksiyon: DERME Tiyatro, Mutluluğun Peşinde,

Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülleri (KKTC)

Hasret KOLCU, Eski Kocam, Güzelyurt Belediye Tiyatrosu

Jale DİNARLI, Eski Kocam, Güzelyurt Belediye Tiyatrosu

TÜRKİYE’ de Seyredilen Tiyatrolar

İSTANBUL

Prodüksiyon: Aklı Havada, Bakırköy Belediye Tiyatroları

Müzikal Prodüksiyon: Marat-Sade, İBB Şehir Tiyatroları

Yönetmen: Ahmet LEVENDOĞLU, Vanya Dayı, Tiyatro Stüdyosu

Oyun Yazarı: Nur Can KARA, Sen Olmak Nedir?, Tiyatro Halt,

Erkek Oyuncu: Uğur Arda AYDIN, Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi, İBB Şehir Tiyatroları

Kadın Oyuncu: Ayça VARLIER, Leyla’nın Evi, Tiyatro Kare,

Yardımcı Erkek Oyuncu: Ali Mert YAVUZCAN, Marat-Sade, İBB Şehir Tiyatroları

Yardımcı Kadın Oyuncu: Selen UÇER, Cam, AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu

Canlandırmada Bütünlük (Ensemble): Surname 2010, İBB Şehir Tiyatroları

Küçük Salon Erkek Oyuncu: Bartu KÜÇÜKÇAĞLAYAN, Hoop Gitti Kafa, Tiyatro KREK,

Küçük Salon Kadın Oyuncu: Esra BEZEN BİLGİN, Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince Ama Şimdi İyi, Talimhane Tiyatrosu,

Komedi Erkek Oyuncu: Hakan BİLGİN, 3. Türden Yakın İlişkiler – Başlangıç, Espri Standartları Enstitüsü Kurumu (E.S.E.K)

Komedi Kadın Oyuncu: Nurhayat ATASOY, Şişman Domuz, Bakırköy Belediye Tiyatroları,

Komedi Toplu Canlandırma (Komedi Ensemble): Düğün, AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu

Sahne Tasarımı: Gamze KUŞ, Alemdar, İBB Şehir Tiyatroları

Kostüm Tasarımı: Candan Seda BALABAN, Surname 2010, İBB Şehir Tiyatroları

Işık Tasarımı: Murat ÖZDEMİR, Dört Kişilik Bahçe, İBB Şehir Tiyatroları,

Özgün Tiyatro Müziği: Jehan BARBUR, Şems!.. Unutma!.., CEF Tiyatro

Efekt Tasarımı: Cenk TAŞKAN, Ölüleri Gömün, İstanbul Devlet Tiyatroları

Koreografi: Banu AÇIKDENİZ – Gülcan KÜÇÜK, Otobüs, Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu

Yenilikçi Tiyatro: Güzel Şeyler Bizim Tarafta, Tiyatro Krek

Tek Kişilik Prodüksiyon: Merve ENGİN, Kıyıya Oturmanın Böylesi

Sürekli Mükemmeliyet: Tuncer CÜCENOĞLU

Ümit Veren Yeni Tiyatro Grupları:

Küçükçekmece Sanat Tiyatrosu – Sevgili İdam

İstanbul DİP Sahne – Zenciler

Biteatral – Medea

Fikri Nakil Ekibi – İntihar Süsü

Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülleri (İstanbul)

Nilay DURU, Çelik Manolyalar, Tiyatro Kare

Pelin ERMİŞ, Büyük İkramiye,Tiyatro Kare

Hande HIZLAN, Medya Maymunları, Akbank Sanat

Murat BAYKAN, Kök, Tiyatro Artı

Levent Pala, İntihar Süsü-Yazarı/Yönetmeni, Fikri Nakil Ekibi

Simel Aksünger, Oyun Sonu, Ekip

Onur DEMİRCAN, Birdy, İstanbul Devlet Tiyatrosu

Öykü KARAYEL, Güzel Şeyler Bizim Tarafta, Tiyatro Krek

Özel Ödüller

Alternatif Tiyatro Mekanları Ortak Girişimi

Beyoğlu Terminal, İkinci Kat, Kumbaracı50, Maya Sahnesi, Mekan Artı, Şermola Performans;

sahnelerini umut vadeden tiyatrolarla paylaşarak oyunların seyirci ile

buluşmasını sağlayan Alternatif Tiyatro Mekanları Ortak Girişimi

PwC Drama Akademisi

Kurum Çalışanlarının motivasyonunu Tiyatro çalışmaları ile sağlamak amacıyla Murat Çolakoğlu ve Didem Balçın’ın öncülüğünde Yıldızlar Altında oyununu seyirciyle buluşturan PricewaterhouseCoopers Turkiye (PwC)’nin tamamı kendi çalışanlarından oluşan PwC Drama Akademisi

Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülü

SEMİHA BERKSOY VAKFI,

İSMENE oyunundaki Yönetmen (Zeliha Berksoy) ile Oyuncunun (Almila Uluer Atabeyoğlu)

Mükemmel ve Örnek sunumu için ödüle değer görülmüştür.

Tiyatro Basın ve Halkla İlişkiler ve Tiyatro Yöneticileri

(program bilgi akışındaki duyarlılıklarına teşekkürlerimizle)

Serkan KAN, Garajistanbul

Gökçen TONGUT, Garajistanbul

İBB Şehir Tiyatroları Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu Çalışanları

BURSA

Erkek Oyuncu: Taner TURAN, Bu da Benim Karım, Bursa Devlet Tiyatrosu

Kadın Oyuncu: Begüm Kütük YAŞAROĞLU, Olağan Mucizeler, Nilüfer Belediyesi Şehir Tiyatrosu

Komedi Kadın Oyuncu: Nihal TÜRKSEVER, Kaynanam Nasıl Kudurdu, Bursa BB Şehir Tiyatrosu

İZMİR

Prodüksiyon: ARABESK, Oyun Kutusu

Yönetmen: Orçun MASATÇI, Başkanın Sırrı, İzmir Yenikapı Tiyatrosu

Oyun Yazarı: Tarkan OSOY, Herşeyi Bilen Adam, Özel İzmir Tiyatro

Kadın Oyuncu: Nazlı MASATÇI, Başkanın Sırrı, İzmir Yenikapı Tiyatrosu

Canlandırmada Bütünlük (Ensemble): AZİZLİKLER, Menemen Belediye Tiyatrosu

Komedi Toplu Canlandırma (Komedi Ensemble): HERŞEYİ BİLEN ADAM, Özel İzmir Tiyatro

Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülleri (İzmir)

Tolga Berk İndelen, Herşeyi Bilen Adam, Özel İzmir Tiyatro

Kerem Büyüktaş, Azizilikler, Menemen Belediye Tiyatrosu

KOCAELİ

Prodüksiyon: KÜHEYLAN, Kocaeli BB Şehir Tiyatrosu

Erkek Oyuncu: Fatih Sevdi, Küheylan, Kocaeli BB Şehir Tiyatrosu

Kadın Oyuncu: Seda Güven ŞAHİN, Seneye Bu Gün, Kocaeli BB Şehir Tiyatrosu

ADANA

Yönetmen: Ali DÜŞENKALKAR, Yaşar ne yaşar ne yaşmaz, Adana Devlet Tiy.

Erkek Oyuncu: Savaş ÖZDEMİR, Yaşar ne yaşar ne yaşmaz, Adana Devlet Tiy

Canlandırmada Bütünlük (Ensemble): MİSAFİR, Adana BB Şehir Tiyatrosu

ANKARA

Erkek Oyuncu: Mehmet ULUSOY, Giderayak, Ankara Sanat Tiyatrosu

Kadın Oyuncu: Aliye Kardan, Çatlak, Değişim Atölyesi ve

Ayça GÜNGÖR, Robeto Zucco, Ankara Devinim Tiyatrosu

Uyarlama: Haldun ÇUBUKÇU, Şair Baba ve Damdakiler, Ankara Devlet Tiyatrosu

Koreografi: Aydan BOL, “Çatlak” Sokak Oyunu Koreografisi, Ankara Şehir Tiyatrosu

ANTALYA

Yönetmen: Reha ÖZCAN, Ateş ve İhanet, Antalya Bölge Tiyatrosu

Erkek Oyuncu: Deniz ŞEN, Albay Kuş, Antalya BB Şehir Tiyatrosu

Komedi Erkek Oyuncu: Müfit KAYACAN, Fehim Paşa Konağı, Antalya BB Şehir Tiyatrosu

Komedi Toplu Canlandırma (Komedi Ensemble): Karanlıkta Komedi, Kırmızı Kalem Tiyatrosu

Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülü’ne

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Kadınları Tiyatro ile Buluşturma Projesi

değer görülmüştür

BARTIN

Yönetmen: Hazal GECEGÖRÜR, Yedi Kocalı Hürmüz, Bartın Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genç Sahne

Erkek Oyuncu: Reha Cenk YILMAZ, Karanlığın İçinden Gelen Sesler, Bartın Bölge Şehir Tiyatrosu

Kadın Oyuncu: Ferah ERGİN, Bana Bir Şeyhler Oluyor, Bartın Belediyesi Şehir Tiyatrosu

Ümit Veren Yeni Tiyatro Grubu:

Bartın Belediyesi Şehir Tiyatrosu “Genç Oluşum”, UZ-LAŞMA

Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülü’ne

TÜRKİYE TİYATROLAR BİRLİĞİ Ortak Projesi “KADIN OYUNLARI”

değer görülmüştür

ESKİŞEHİR

Yönetmen: Mert KIRLAK, Kamyon, Eskişehir BB Şehir Tiyatrosu

Erkek Oyuncu: Hakkı KUŞ, Palto, Eskişehir BB Şehir Tiyatrosu

Kadın Oyuncu: Özlem BOYACI, Açık Aile, Eskişehir BB Şehir Tiyatrosu

Komedi Kadın Oyuncu: Aylin AYDOĞDU, Totlar, Tiyatro Anadolu

Kostüm Tasarımı: Funda CEBİ, Totlar, Tiyatro Anadolu

Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülü

Sayın Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e

Eskişehir’in Kültür ve Sanat Hayatına yaptığı olağanüstü katkılar için

verilmiştir

DİYARBAKIR

Yönetmen: Emin YALÇINKAYA, Aladağlı Miho, Diyarbakır BB Şehir Tiyatrosu

Erkek Oyuncu: Mesut ERENCİ, Aladağlı Miho, Diyarbakır BB Şehir Tiyatrosu

Kadın Oyuncu: Sevi DEMİRÇİVİ, Bugün Git Yarın Gel, Diyarbakır Devlet Tiy.

Tek Kişilik Prodüksiyon: Aydın ORAK, Araf

VAN

Erkek Oyuncu: Süleyman ATANISEV, Zengin Mutfağı, Van Devlet Tiyatrosu

Kadın Oyuncu: Zeynep MATARACI, Sara’yı Evlendirmek, Van Devlet Tiyatrosu

BATMAN

Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülüne

Batman’da Tiyatro için yaptığı özverili çalışmalarından dolayı Tiyatro Adamı AHMET SEVEN değer görülmüştür.

ORDU

Prodüksiyon: Düğün Evi Oyun Evi, Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu – OBKT

Yönetmen: Nusret ŞENAY, Ateşli Sabır, Bulancak Sanat Tiyatrosu – BST

Erkek Oyuncu: Osman APAYDIN, Ateşli Sabır, Bulancak Sanat Tiyatrosu – BST

Kadın Oyuncu: Duygu BAŞKAYA, Ben Anadolu, Oksijen Kültür Sanat Atölyesi Derneği – OKSAD

Komedi Erkek : Ahmet ÖZTÜRK, Büyükşehir, Ordu Sanatseverler Derneği – ORSEV

Komedi Kadın Oyuncu : Yeliz VAROL, Düğün Evi Oyun Evi, Ordu Belediyesi

Karadeniz Tiyatrosu – OBKT

Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülleri (Karadeniz)

Esat Gülmez, Ateşli Sabır, Bulancak Sanat Tiyatrosu – BST

SAMSUN

Yönetmen: Hakan ALKAN, Anadolu Kadınları , Düşevi Oyuncuları

Prodüksiyon: Anadolu Kadınları , Düşevi Oyuncuları

Erkek Oyuncu: Haydar KAVRAP, Dokuz Canlı , Tiyatro Amisos

Kadın Oyuncu: Mübeccel YALÇIN, Anadolu Kadınları , Düşevi Oyuncuları

Yardımcı Erkek Oyuncu. Uğur TAŞKIN, Satılık Mahalle, Samsun

Sanat Tiyatrosu

Yardımcı Kadın Oyuncu: Ebru MÜJDE, Dokuz Canlı, Tiyatro Amisos

Toplu Canlandırma: Satılık Mahalle, Samsun Sanat Tiyatrosu

Komedi Toplu Canlandırma : Dokuz Aylık Replük , Samsun Seyir Tiyatrosu

Kostüm: Gülnur ÇAĞLAYAN, Anadolu Kadınları, Düşevi Oyuncuları

Tiyatro Müziği: Olcay SARAL, Anadolu Kadınları, Düşevi Oyuncuları

Yenilikçi Tiyatro: Avangart Tiyatro

Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülü

Samsun Düşevi Oyuncuları Ferda Kaynar, Mübeccel Yalçın, Derya Cesur, Aysun Dolu ve Manolya Kul’a “Anadolu Kadınları”nı 5 yıldır Türk Seyircisiyle buluşturdukları İçin verilmiştir.

2011 Mürsel Gülmez Ödülü:

K. Coskun Çetinalp’e Karadeniz’de Tiyatro sanatına yaptığı katkılardan dolayı verilmiştir

Bu Ödül Bulancak Sanat Tiyatrosunun seçimi olarak Direklerarası Seyircileri Ödül Platformunda verilmektedir